A műszaki értelmiségnek kulcsszerepe van a gazdaságban
2011. május 5-én tartották A Magyar Műszaki Értelmiség Napját
Szerencsésnek nevezte dr. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára A Magyar Műszaki Értelmiség Napja idei helyszínválasztását, hiszen Kecskemét – ahogyan az államtitkár fogalmazott – a térképre került az ipari, műszaki fejlesztés területén – utalva ezzel elsősorban a Mercedes beruházásra. Ennek megfelelően alakult a rendezvény tematikája, amely a járműipar, a közlekedés és a logisztika köré szerveződött. A résztvevők elfogadtak egy felhívást is, amelyben nemcsak a kormánnyal szembeni elvárásaikat, hanem saját vállalásaikat is megfogalmazták.
Magyarország csak akkor állhat stabil fejlődési pályára, ha a műszaki és természettudományok területén mélyreható, komplex fejlesztési programok indulnak a közoktatásban és a felsőoktatásban, valamint ha a társadalmi, gazdasági és jogi környezet megfelelő mértékben támogatja a műszaki és természettudományos kutatás-fejlesztést és az innovációt – szerepel abban a felhívásban, amelyet A Magyar Műszaki Értelmiség Napja alkalmából tettek közzé Kecskeméten.
A felhívásban a műszaki értelmiség saját vállalásait is megfogalmazta. Ezek szerint az ország kulturális, erkölcsi és szakmai felemeléséért a következő területeken kívánnak cselekedni: a műszaki-természettudományos szakemberek erkölcsi igényességének és szaktudásának emelése; a szakterületre vonatkozó módszerek és eszközök magas színvonalú oktatása, terjesztése és alkalmazásának segítése; az oktatás magas színvonalának elősegítése, a műszaki-természettudományos ismeretek széleskörű terjesztése.
A rendezvényt széles körű összefogással ötödik alkalommal rendezte meg a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Rektori Konferencia és több, a műszaki értelmiséget tömörítő civil szervezet. A délelőtti programban a kecskeméti Katona József Színházban dr. Cséfalvay Zoltán államtitkár többek között arról beszélt, hogy európai szinten 2020-ra halasztották annak a vállalásának a teljesítését, hogy a GDP 3 %-át fordítják kutatás-fejlesztésre, jelenleg ez a szám 1,9 százalék. Európa lemaradóban van. Magyarországon a kormányváltást követően ezen a területen a legfontosabb feladat a kutatás-fejlesztés – ahogan az államtitkár fogalmazott – szinte működésképtelen intézményrendszerének átalakítása volt, ami időbe tellett, de megtörtént.
Dr. Kroó Norbert, az MTA alelnöke arról beszélt, milyen út vezet ma az alapkutatásoktól a mérnöki alkalmazásokig, dr. Michelberger Pál akadémikus pedig szubjektív áttekintést adott a magyar mérnökök szerepéről 200 év járműiparában. Frank Klein, a Mercedes-Benz ügyvezetője a kecskeméti beruházás részleteit mutatta be.
A rendezvény délután a szekcióülésekkel a Kecskeméti Főiskolán folytatódott, majd a Benkó Dixieland Band koncertjével zárult. A Magyar Műszaki Értelmiség Napjának kezdeményezője Benkó Sándor volt, így együttesével hagyományosan színesíti a programot.
A SZERVEZŐ BIZOTTSÁG TAGJAI
Magyar Rektori Konferencia
Magyar Tudományos Akadémia
Magyar Innovációs Szövetség
Magyar Mérnöki Kamara
Magyar Mérnökakadémia
Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége
Dr. Benkó Sándor – Benkó Dixieland Band
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Kecskeméti Főiskola
Felhívás a Magyar Műszaki Értelmiség Napjának alkalmából |
ÖSSZEFOGÁSSAL HAZÁNK ERKÖLCSI ÉS SZAKMAI FELEMELÉSÉÉRT A kultúra társadalmunk erkölcsi és szakmai életében meghatározó szerepet játszik. Közös kötelességünk ezért szellemi értékeink megőrzése és továbbadása. Kulturális felemelkedésünk érdekében mind a közoktatásban, mind a felsőoktatásban oktatni kell a filozófia, a tudományos érvelés, a rendszer- és hálózatelmélet alapjait. Segítségül kell hívni és támogatni kell az értékátadó médiát a kultúrát romboló média ellenében. A kultúrán alapuló erkölcsi rend helyreállításával biztosítani kell az ember méltóságának, a munka kultúrájának, valamint az egyén és a közösség életének a harmóniáját. Mindezek érdekében mind a közoktatásban, mind a felsőoktatásban magas színvonalon oktatni kell az erkölcstant, az etikát. Csak akkor van hazánknak esélye arra, hogy a gazdaságban, a közéletben és a személyes életvitelben felemelkedő pályára álljon, ha társadalmunk erkölcsi alapvetése a közjó szolgálatára épül. Társadalmunknak lelki és szellemi megújulásra is szüksége van. A fogyasztói társadalom torz, értéktorzító szemlélete ellenében kötelességünk a szakmai ismeretek mellett felhívni a figyelmet az emberi természet lényegéhez tartozó lelki, szellemi értékek fontosságára az oktatásban és a mindennapi életben. A műszaki és természettudományokkal foglalkozó szakemberek is segíteni fogják az értékteremtő minőségügy hatékony, széleskörű alkalmazását. A fenti elveket követve a minőségügy oktatásának színvonalát és súlyát a műszaki és természettudományos területeken is jelenősen emelni kell. A fenti célok elérése érdekében a műszaki-természettudományos társadalmi szervezetek elsősorban a következő főbb területeken fognak cselekedni hazánk kulturális, erkölcsi és szakmai felemeléséért:
A Magyar Műszaki Értelmiség Napját szervező szakmai szervezetek ismételten felhívják a figyelmet arra, hogy a hazánk versenyképességét meghatározó műszaki- és természettudományok és azok képviselői, a magyar műszaki értelmiség mind a mai napig nem kapta meg a társadalmi és gazdasági életben a méltó helyét és elismerését. Ezért, fenntartva a 2008 májusában és a 2010 májusában elkészített Felhívások fontosságát, ismételten nyomatékosan felhívjuk a döntéshozók figyelmét arra, hogy Magyarország csak akkor állhat stabil fejlődési pályára, ha a műszaki és természettudományok területén mélyreható, komplex fejlesztési programok indulnak a közoktatásban és a felsőoktatásban, valamint ha a társadalmi, gazdasági és jogi környezet megfelelő mértékben támogatja a műszaki és természettudományos kutatás-fejlesztést és az innovációt. Szervező Bizottság |
Ajánló
Autótechnika
- A JÖVÕ MOBILITÁSA ELÕADÁSSOROZAT
- Suttogó fékbetétek: Akusztikai tesztek a fokozott fékezési
- VÁSÁRIDÕ